سنگ مرمریت دهبید شایان

سنگ مرمریت شایان دهبید

سنگ مرمریت دهبید شایان

از بهترین سنگ‌‌های تولیدی در بازار است و برای استفاده در ساخت‌وساز و البته طراحی داخلی و بیرونی ساختمان کاربرد و اهمیت زیادی دارد. استحکام، زیبایی و تنوع در رنگ،‌ این سنگ را در دسته محبوبترین‌ها قرار داده است.

سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر از سنگ‌های دگرگونی است و زمانی که سنگ آهک در معرض گرما و فشار زیاد قرار گیرد، تشکیل می‌شود. البته در وهله اول از کلسیت معدنی (CaCO3) شکل گرفته و معمولاً شامل کانی‌های دیگر مانند کانی‌های رس، میکا، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت است. سنگ‌های مرمر در کارخانه‌های زیادی تولید می‌شود اما باید اذعان داشت سنگ شایان دهبید جزو باکیفیت‌ترین‌هاست.

سنگ مرمر چگونه شکل می‌گیرد؟

سنگ آهک معمولاً در مرزهای صفحات همگرا تبدیل به سنگ مرمر می‌شود. در واقع در این قسمت‌ها، پوسته زمین تحت گرما و فشار دگرگونی زیادی قرار دارد. قبل از دگرگونی، کلسیت موجود در سنگ آهک به صورت مواد فسیلی و بقایای زیستی است. در طول دگرگونی، این کلسیت دوباره متبلور شده و بافت سنگ تغییر می‌کند.

در مراحل اولیه تبدیل سنگ آهک به سنگ مرمر، بلورهای کلسیت در سنگ بسیار کوچک هستند. با ادامه فرایند دگرگونی، کریستال‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و به راحتی به‌عنوان کریستال‌های به هم پیوسته کلسیت قابل تشخیص هستند. معدن شایان دهبیداز این سنگ فراوان است.

ویژگی‌های سنگ مرمریت

در ادامه برای آگاهی بیشتر از سنگ مرمریت دهبید شایان برخی از ویژگی‌های این سنگ ارائه شده است:

 • بافت – دانه‌ای
 • اندازه دانه – متوسط​؛ می‌توان بلورهای کلسیت متصل به هم را با چشم غیرمسلح مشاهده کرد.
 • سختی – در مقیاس سختیMohs ، نمره سنگ مرمریت 3 است. بنابراین برش دادن و تراشیدن آن نسبتا راحت است و برای ساخت مجسمه‌ها کاربرد زیادی دارد.
 • رنگ – متغیر – سنگ مرمر خالص سفید است اما سنگ مرمر در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها تا سیاه وجود دارد و این به دلیل ناخالصی‌هایی مانند خاک رس و قیر است که رنگ‌های آبی، صورتی، زرد و … را ایجاد می‌کند. شما می‌توانید خرید سنگ شایان دهبید را بر اساس رنگ‌های متنوع انجام دهید.
 • کانی شناسی – جزو کلسیت‌ها قرار می‌گیرد.
 • واکنش اسیدی– سنگ مرمر بسیاری از اسیدها را خنثی می‌کند. بنابراین در خنثی کردن اسیدهای موجود در رودخانه‌ها و دریاچه‌ها به‌ کار می‌رود.

موارد استفاده از سنگ مرمریت شایان دهبید

در بین انواع مختلف سنگ، سنگ مرمر پرکاربردترین سنگ است. کاربرد اصلی سنگ مرمر در معماری و مجسمه‌سازی است. اما جدا از آن، از سنگ مرمر به دلیل خواص شیمیایی آن در صنایع مختلف نیز استفاده می‌شود. بیایید برخی از کاربردهای زیر را بررسی کنیم. باید گفت سنگ مرمریت شایان دهبید در اغلب کاربردهای گفته شده زیر حرفی برای گفتن دارد:

ساختمان‌ها و مجسمه‌ها

سنگ مرمر اغلب به‌عنوان سنگ خدایان و پادشاهان در نظر گرفته شده است. اگر از نزدیک بناها و آثار باستانی را مشاهده کنیم، آنها با استفاده از سنگ مرمر ساخته شده‌اند. به‌عنوان مثال تاج محل با استفاده از این سنگ ساخته شده است. با این حال این سنگ هنوز به‌عنوان مصالح ساختمانی تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ مرمریت شایان دهبید در کاربردهای داخلی و خارجی استفاده می‌شود.

علاوه بر این، سنگ مرمر شفاف است و اجازه می‌دهد تا نور وارد شود و درخشش ملایمی از خود نشان دهد. سنگ مرمر همچنین می‌تواند پولیش بسیار بالایی بگیرد. بنابراین در ساخت مجسمه نیز استفاده می‌شود.

مصالح ساختمانی

سنگ مرمر خردشده اغلب به‌عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌عنوان پُرکننده استفاده می‌شود. همچنین مشخص شده است که سنگ مرمر به دلیل وجود کلسیت راحت‌تر از سنگ آهک می‌شکند. سنگ مرمریت شایان دهبید در صنعت ساخت و ساز استفاده زیادی دارد.

روشن‌کننده، پُرکننده، رنگدانه

برخی از سنگ‌های مرمر بسیار سفید هستند. از این نوع سنگ مرمر برای تولید پودر سفید استفاده می‌شود که در بین مردم بسیار شناخته شده است. از شایان دهبید همچنین به‌عنوان روشن‌کننده، پرکننده منافذ و رنگدانه در کاغذ، رنگ و برخی محصولات دیگر استفاده می‌شود.

بهبود کیفیت خاک کشاورزی

مانند سنگ‌های آهکی، مقداری سنگ مرمر را می‌توان گرم کرد تا اکسید کلسیم ایجاد شود که به آهک نیز معروف است. این ترکیب در کشاورزی برای تصفیه خاک و اساساً برای کاهش اسیدیته خاک استفاده می‌شود. در ترکیب با کود برای بهبود عملکرد خاک استفاده می‌شود. خرید سنگ شایان دهبیدمی‌تواند به دلیل استفاده در کشاورزی نیز صورت بگیرد.

خنثی‌سازی اسیدها

یکی از ترکیبات اصلی سنگ مرمر کربنات کلسیم است. به همین دلیل می‌توان مرمر را خرد کرد تا به شکل پودر درآید و در خنثی‌سازی اسیدها و حذف ناخالصی‌ها استفاده شود. سنگ مرمر پودری همچنین در تصفیه آب و به‌عنوان عامل خنثی‌کننده اسید در صنایع شیمیایی استفاده می‌شود. معدن شایان دهبید تامین‌کننده مقدار زیادی از این ماده است.

در مکمل‌ها

سنگ مرمر پودری نیز اغلب برای تولید مکمل‌های حیوانی استفاده می‌شود. مرمرهای خردشده به راحتی نرم و حل می‌شوند و سرشار از کلسیم هستند. سنگ مرمریت شایان دهبید به شکل پودری نیز در بازار وجود دارد.

سنگ قبر

رایج‌ترین استفاده از سنگ مرمر که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، استفاده از آن به‌عنوان سنگ قبر یا نشانگر قبرستان است. برش و حکاکی بر روی مرمر آسان است.

موارد استفاده از سنگ مرمریت شایان دهبید در طراحی خانه

سنگ مرمر بسیار متنوع بوده و بنابراین طرفداران زیادی برای طراحی خانه دارد. از آشپزخانه گرفته تا زیرزمین، از شایان دهبید می‌توان به معنای واقعی کلمه در هر اتاق خانه استفاده کرد.

 • ستون‌ها
 • دیوارهای سنگ مرمر
 • میزهای مرمر به‌عنوان یک انتخاب محبوب برای آشپزخانه و حمام
 • شومینه به‌عنوان نقطه کانونی اتاق
 • کفپوش سنگ مرمر
 • مبلمان سنگ مرمر مانند میز قهوه خوری، تخته‌های برش، چراغ خواب‌ و زیرانداز

نتیجه‌گیری

سنگ مرمر در صنایع مختلف استفاده‌های زیاد و متنوعی دارد. با این حال بیشتر در صنعت ساختمان محبوب است. فرض کنید می‌خواهید از این سنگ مرمر برای ساختمان خود استفاده کنید؛ می‌توانید از سنگ مرمریت شایان دهبید که در رنگ‌های مختلف موجود است،برایتزئین کفپوش خود، ایجاد پارتیشن، … استفاده کنید که به بهترین نحو فضای مورد نظر شما را زیبا و دلنشین می‌کند.

سید حسن
ارسال دیدگاه