آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager

آموزش گام به گام راه اندازی وبسایت روی هاست و دامنه رایگان (این قسمت ، ایجاد وبسایت با هاست و دامین رایگان

” آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager “)

آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager

کار با فایل منیجر هاست رایگان – با عرض سلام و احترام فراوان خدمت تمامی کاربران و اعضای محترم وبسایت گیگ یو  ( زیر مجموعه وبسیات بزرگ چنارو ) . در ادامه مبحث قبل ” آپلود فایل روی هاست رایگان با File manager و FTP ” میخواهیم مبحث جدید را آغاز کنیم که یکی از پر اهمیت و پرکاربرد ترین آموزش های مربوط به سرویس هاست رایگان میباشد.

در این قسمت میخواهیم به مبحث عملیات ها در Online File Manager بپردازیم که اگر صاحب یک وبسایت باشید حتما با آن روبرو شده اید.در این آموزش بر خلاف آموزش های گذشته تنها به توضیحات و عکس اکتفا کرده ایم و کلیپی مرتبط با این موضوع آماده نکرده ایم.امیدواریم که توانسته باشیم رضایت خاطر شما بیننده عزیز را فراهم کرده باشیم.

این آموزش ” کار با فایل منیجر هاست رایگان ”

کار با فایل منیجر هاست رایگان : یکی از قسمت های مهم و پرکاربرد در بحث وبمستری که همه کاربران و مدیران وبلاگ ها و وبسایت ها باید با آن آشنایی داشته باشند مبحث کار کردن با قسمت فایل منیجر ها در هاست میباشد که بسیار حائز اهمیت است.حتما میپرسید چرا؟ پاسخ بسیار روش است. زیرا تمام محتویات سایت شما و فایل ها در این قسمت قرار میگیرند و از اینجا فراخوانی میشوند.اگر برای لحظه ای فایل منیجر از دسترس خارج شود سایت شما از دسترس خارج خواهد شد.به عبارتی فایل منیجر را میتوان قلب دوم یک سایت نامید.اما این قلب تپنده یکسری امکانات دارد که میبایست بدرستی از آن استفاده گردد تا بتوانن هایت استفاده را از آن کرد و بهترین بازده را گرفت! در این بخش به ۲۲ قسمت موجود در فایل منیجر (هاست رایگان) که در تصویر زیر مشاهده میکنید ، میپردازیم.

آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager

شروع آموزش : کار با فایل منیجر هاست رایگان

کار با فایل منیجر : در این قسمت  ۲۲ بخش از فایل منیجر که در تصویر بالا مشاهده میکنید را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

 1. New Dir ، این دکمه آبی رنگ برای ایجاد یک دایرکتوری یا پوشه جدید میباشد ، برای مثال شما اگر در ریشه اصلی بخواهید ک پوشه جدید ایجاد کنید این دکمه را میفشارید و سپس نامی را برای پوشه خود انتخاب میکنید.میتوانید با وارد کردن اسم پوشه خود بعد از ادرس سایتتان ، محتویات داخل آن را مشاهده کنید. برای مثال Username.Gigu.ir/Dir ، محتویات داخل پوشه Dir را نشان میدهد.به یاد داشته باشید که این عملیات به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس است .برای مثال اگر پوشه Dir (با حرف اول بزرگ) بسازید و در مرورگر حرف اول را کوچک وارد کنید ، قادر نیستید محتویات داخل آن پوشه را ببینید.
 2. New File ، این دکمه آبی رنگ برای ایجاد یک فایل متنی است. برای مثال شما اگر بخواهید یک فایل Html یا Css  یا Php  بسازید کافیست این دکمه را بفشارید و نام فایل خود و پسوند آن را وارد کنید برای مثال برای ساخت یک فایل html با نام index یک فایل به نام  index.html میسازیم و کد ها را درون آن قرار میدهیم.
 3. Upload ، این دکمه آبی رنگ جهت آپلود کردن فایل ها بر روی هاست مورد استفاده قرار میگیرد.نحوه کار کردن با این مورد بسیار اسان است ، به طوری که فقط لازم است پس از فشردن این دکمه و ورود به صفحه آپلو ، فایل خود را انتخاب کرده و تائید کنید و منتظر آپلود شدن آن بمانید.البته برای اپلود فایل های حجیم اکیدا توصیه میشود از ابزار و نرم افزار های Ftp مانند FileZilla و CuteFtp استفاده کنید.نحوه کار با این نرم افزار ها را قبلا در این لینک توضیح داده ایم.
 4. Java Upload ، این دکمه آبی رنگ جهت آپلود کردن فایل ها بر روی هاست به کمک Java مورد استفاده قرار میگیرد.نحوه کار کردن با این مورد بسیار اسان است ، به طوری که فقط لازم است پس از فشردن این دکمه و ورود به صفحه آپلو ، فایل خود را انتخاب کرده و تائید کنید و منتظر آپلود شدن آن بمانید.البته برای اپلود فایل های حجیم اکیدا توصیه میشود از ابزار و نرم افزار های Ftp مانند FileZilla و CuteFtp استفاده کنید.نحوه کار با این نرم افزار ها را قبلا در این لینک توضیح داده ایم.
 5. Copy ، همانطور که از نام این دکمه مشخص است ، از این دکمه صرفا جهت کپی برداری از یک فایل در هاست و یا کپی کردن در هاست دیگر استفاده میشود.همچنین شما میتوانید مسیر و نام فایل کپی شده را مشخص و تغییر دهید.
 6. Move ، عملا کاری برابر با Cut در ویندوز را انجام میدهد. برای مثال شما یک فایل در هاست خود دارید و میخاهید خود فایل را جابجا کنید و به پوشه دیگری انتقال دهید.کافیست فایل را انتخاب کرده و آن را به مکان مورد نظر در هاست و یا هاست دیگر Move کنید.
 7. Delete ، این دکمه آبی رنگِ نام آشنا برای حذف یک فایل از روی فضای هاست میباشد.کارکردن با این قسمت بسیار ساده است.فایل مورد نظر را انتخاب کرده و Delete را میفشاریم و در صفحه جدید عملیات حذف را تائید میکنیم.به همین سادگی!
 8. Rename ، کار تغییر نام فایل ، پوشه و یا هر رسانه ی دیگری را روی هاست انجام میدهد.فایل را انتخاب کنید، Rename را بفشارید و در مرحله بعد نام آن را تغییر دهید.
 9. Chmod ، یک دکمه حیاطی و بسیار مهم در بخش فایل منیجر به حساب می آبد.این دکمه دسترسی فایل های شما را محدود میکند. برای مثال اگر فایلی روی هاست دارید که میخواهید کسی  آن را دانلود و یا ویرایش نکند ، ابتدا آن را انتخاب کنید، سپس این دکمه را بفشارید و در مرحله بعد سطوح دسترسی را مشخص کنید.
 10. Download ، این دکمه جهت دانلود فایلی است که قصد دانلود آن را دارید.فایلتان را انتخاب کنید و این دکمه را بفشارید.
 11. Zip ، این دکمه جهت فشرده کردن فایل های انتخابی شما با پسوند .Zip میباشد.فایل و یا فایلهای مد نظر را انتخاب کنید و این دکمه را بفشارید و در نهایت تائید کنید.
 12. Unzip ، این دکمه دقیقا برعکس دکمه Zip که در بالا توضیح داده شد ف وظیفه خارج کردن فایل های فشرده با فرمت Zip را دارد.نحوه کار با این دکمه اینگونه است که ابتدا فایل فشرده Zip مد نظر را انتخاب میکنید و سپس این دکمه را میفشارید و در صفحه بعد محل خارج سازی را مشخص کرده و تائید میکنید.
 13.  در بخش All شما با میتوانید با کلیک بر روی این کلمه آبی رنگ تمام فایل های موجود در صفحه را به صورت دسته جمعه انتخاب کنید و عملیات مد نظر را روی آن انجام دهید.
 14. در بخش Name شما میتوانید نام  فایل های خود را مشخص کنید.نام مربوط به هر فایل در زیر این کلمه مشخص میشود.
 15. در بخش Type شما میتوانید نوع هر فایل را مشاهده کنید.
 16. در بخش Size شما میتوانید ببیینید حجم هر فایل چقدر است.
 17. در بخش Owner شما میتوانید یوزری که فایل را ایجاد کرده است را مشاهده کنید.
 18. در بخش Group شما میتوانید ببینید فایلتان در چه گروهی قرار دارد.
 19. در بخش Perms شما میتوانید سطح دسترسی هرفایل را مشاهده کنید.
 20. در بخش Mod Time شما میتوانید زمان ایجاد هر فایل را مشاهده کنید.
 21. در بخش Actions شما میتوانید با انتخاب Edit برای هر فایل متنی ، آنرا ویرایش کنید.
 22. در بخش Up شما میتوانید با فشردن این کلمه آبی رنگ یک پوشه به قبل برگردید.

مدرس این آموزش “ آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager ” ، سید حسن مرتضوی، لیسانس رشته تکنولوژی نرم افزار – سابقه فعالیت از سال ۱۳۸۸ در زمینه میزبانی ، طراحی و کد نویسی وبسایت.

پیشنهاد دوستانه : جستجو و مطالعه برای یادگیری و شروع کار با هاست و دامنه و در کل سایت ، بسیار مفید و خوب است اما کافی نیست . به عقیده ما در کنار مطالعه و پژوهش ، کار عملی با این سرویس ها و آزمون و خطا بهترین روش برای ماندگاری و درک صحیح تر این موضوعات است ، پس سعی کنید پس از مطالعه این آموزش ها حتما دست به کار شوید و خودتان معلم تجربی خودتان باشید .

نکته : برای ساختن این آموزش های رایگان وقت و هزینه بسیار زیادی صرف میشود ، لذا از شما دوست عزیز خواهشمندیم که درصورت نیاز به این مطلب حتما لینک مطلب اصلی به صورت فالو در سایت شما قرار گیرد . ضمنا درصورت مشاهده کپی بدون لینک به منبع اصلی مطالب در سایت های دیگر به شدت با سایت خاطی برخورد و از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.

پایان آموزش “ آموزش کار با فایل منیجر هاست رایگان Online File Manager ” : لطفا سوالات و مشکلات مربوط به این مطلب را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.در کمترین زمان پاسخگو خواهیم بود.

در صورت تمایل سایر آموزش های ما را که در جداول زیر برای شما معرفی میکنیم را مشاهده کنید . این ها مکمل یادگیری آسان شما خواهند بود. با آرزوی موفقیت برای شما ، تیم خدمات میزبانی تحت وب و ثبت دامنه گیگ یو را در { آپارات } و { شبکه های اجتماعی } دنبال کنید.

.:: مشاهده همه آموزش ها و سر فصل ها ::.
سید حسن
ارسال دیدگاه